Dmitry Glukhovsky

Pisarz

Dmitry Glukhovsky słynie z mocnych, filozoficznych opowieści. I choć nie można powiedzieć, że fabuła w jego książkach jest mało ważna to jednak głębszy przekaz łatwo przechodzi przez kartki napakowane przemyśleniami. Książki są z reguły dynamiczne dzięki czemu możemy je przeczytać jak każdą inną książkę rozrywkową i nie skupiać się na elementach psychologicznych.

Początek

Urodził się dwunastego czerwca 1979 roku. Najbardziej rozpoznawalnym tytułem autora jest książka ”Metro 2033”, którą napisał w wieku osiemnastu lat. Postapokaliptyczna powieść doczekała się całej trylogii. Zaczynając tak młodo i tak spektakularnie stał się popularny nie tylko w Rosji ale również w innych krajach. Jego książki oscylują w klimatach science fiction oraz, tak jak wcześniej wspomniane Metro 2033, postapokalipsie.

Książki

Glukhovsky jest autorem kilkunastu opowiadań, jednak największą popularnością cieszą się jego pełne i soczyste długie książki.

Seria Metro, w której skład wchodzą trzy książki: ”Metro 2033”, ”Metro 2034” oraz ”Metro 2035”.

Trylogia dziejąca się w przyszłości o powiada o ludziach, którzy przeżyli wojnę atomową. A przez wysokie promieniowanie muszą chować się głęboko pod ziemią w moskiewskim metrze. Ukrywają się tam, wiążąc koniec z końcem. Dostajemy wizję świata upadłego. W tym wszystkim jesteśmy zalewani refleksjami autora na różne tematy.

Kolejną książką wartą uwagi jest ”FUTU.RE”. Tym razem Glukhovsky zabiera nas do odległej przyszłości w nieco innym klimacie. Ludzkość wygrała z odwiecznym wrogiem czyli śmiercią, ale to nie koniec walki. W tej scenerii ziemia jest przepełniona po brzegi ludźmi do tego stopnia, że każde narodziny dziecka muszą w konsekwencji uśmiercić jednego z rodziców. Motyw moralności i przywiązania będzie trzymał nas do ostatniej strony.

Następnym tytułem jest ”Czas zmierzchu”. W tej opowieści wskakujemy w obecne czasy i poznajemy głównego bohatera, który jest tłumaczem. Brzmi zwyczajnie? Nie musimy długo czekać, żeby coś przestało nam pasować. Bo ten świat, niby całkowicie normalny, zaczyna się walić. Dziwne zjawiska dziejące się wszędzie wokół głównego bohatera wydają się być powiązana z hiszpańskim tekstem, który tłumaczy. Nie zabraknie nam tutaj pytań dotyczących realności, śmierci i życia.

To oczywiście nie wszystkie książki napisane przez tego znakomitego autora. Możemy jeszcze natrafić na Tekst lub Witajcie w Rosji, a także na opowiadania. Na ten moment nie zapowiada się, żeby autor wrócił do krótkich form.

Ciężkie

Nie można zaprzeczyć, że książki Glukhovsky’ego są ciężkie i niekiedy niezrozumiałe dla przeciętnego czytelnika. Mimo to powinniśmy sięgnąć chociaż po jeden tytuł, i spróbować naszych sił w tej potyczce umysłowej.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *