Elżbieta Cherezińska

Elżbieta Cherezińska jest polską pisarką, autorką powieści historycznych. Słynie głównie z takich tytułów jak Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum., Saga Sigrun, Ja jestem Halderd, Pasja według Einara, Trzy młode pieśni, Gra w kości, Korona śniegu i krwi, Legion, Niewidzialna korona, Płomienna korona.

Nota biograficzna

Elżbieta Cherezińska przyszła na świat 9 października 1972 r. w Pile, obecnie mieszka w Kołobrzegu. Z wykształcenia jest teatrologiem, jednak postanowiła poświęcić swoje życie literaturze. Ukończyła Wydział Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej imienia Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Twórczość

Zadebiutowała w roku 2005 napisaną wspólnie z ambasadorem Izraela w Polsce Szewachem Weissem książką Z jednej strony, z drugiej strony, stanowiącą jednocześnie jego biografię. Kontynuując tematykę żydowską w roku 2008 wydała powieść w formie dziennika pod tytułem Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum Powstała na podstawie pamiętników sekretarki Chaima Mordechaja Rumkowskiego i opowiada o życiu w łódzkim gettcie. Tą powieścią autorka rozpoczęła trwającą po dziś współpracę z wydawnictwem Zysk i S-ka.

W swojej twórczości Cherezińska szuka inspiracji w dziejach różnych epok historycznych oraz państw. W latach 2009-2012 ukazał się czterotomowy cykl powieści Północna droga opowiadających o dziejach wikingów z okresu X i XI w., na który składają się tytuły: Saga Sigrun (2009), Ja jestem Halderd (2010), Pasja według Einara (2011) oraz Trzy młode pieśni (2012). Wątek skandynawski pojawia się również w powieściach z dwutomowego cyklu Harda królowa, traktującym o legendarnej córce Mieszka I, szwedzkiej królowej Świętosławie. W roku 2012 Cherezińska powieścią Korona śniegu i krwi zapoczątkowała cykl Odrodzone królestwo, traktujący o czasach rozbicia dzielnicowego w Polsce aż po koronację króla Władysława Łokietka. Książka odniosła ogromny sukces i dostała się do finału Ogólnopolskiej Nagrody dla Autorki Gryfia. Jej kontynuacje: Niewidzialna korona oraz Płomienna korona zostały przyjęte przez czytelników z równym entuzjazmem. W swoich powieściach Cherezińska miesza gatunki, wplatając w historyczne tło wątki fantastyczne oraz obyczajowe.Sięga również do czasów niezbyt popularnych w literaturze, przedstawiając je czytelnikowi w barwny i ciekawy sposób. Autorka nie boi się również cięższych tematów, co udowodniła bestsellerową powieścią Legion. Tym razem tłem dla jej twórczości stała się historia Brygady Świętokrzyskiej, czyli oddziału Narodowych Sił Zbrojnych działającego w ostatnich latach II wojny światowej. Jest to kolejny dowód na to, że Cherezińska potrafi uczynić ze znanej jedynie niewielkiemu gronu osób historii barwne i fascynujące dzieło, doceniane przez rzesze czytelników.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *