Jakub Żulczyk – geniusz współczesnej literatury polskiej

Jakub Żulczyk to współczesny polski pisarz, który swoją pozycję na rynku literackim zdobył stosunkowo niedawno. Niezwykłej popularności przysporzyła mu powieść „Ślepnąc od świateł”, która została zekranizowana w formie serialu. Jednak na czym polega prawdziwy geniusz Żulczyka?

Niezwykłość rzeczywistości

Przedstawiany przez Żulczyka świat to znana nam rzeczywistość, oglądana z nowej, niezwykłej perspektywy. Operowanie przez autora wyszukanymi porównaniami i sensualnymi metaforami sprawia, że czytelnik zaczyna inaczej patrzeć na świat, który pozornie jest mu tak bliski. Każde zjawisko zdaje się być czymś nowym, barwy krzyczą swoją wyrazistością, postaci są niebanalne, wieloaspektowe. Co więcej, każda powieść przedstawia świat w inny sposób – Żulczyk nie jest więc jedynie bystrym obserwatorem – jest kreatorem.

„Zrób mi jakąś krzywdę”

„Zrób mi jakąś krzywdę” to debiut literacki Jakuba Żulczyka, książka wydana została w 2006 r.Już sam tytuł tej powieści intryguje – nikt nie chce cierpieć, dlaczego więc wyłania się tutaj pragnienie krzywdy? Wynika to z fabuły książki, tytuł odgrywa tu rolę dość znaczącą. Powieść ma niespotykaną fabułę – przedstawia historię studenta prawa, który pod wpływem piętnastoletniej Kaśki wyrusza z nią w szaloną podróż przez Polskę. Dla obojga bohaterów podróż okaże się sposobem na poznanie samych siebie, źródłem zrozumienia.

Powieść Żulczyka jest na swój niezwykły sposób bardzo romantyczna. Autor ukazuje emocje bohaterów nie tylko wprost, lecz także poprzez opisy otaczającego ich świata, który pod wpływem uczuć staje się magiczny, nierealny. Czytelnik podczas lektury niemal namacalnie może poczuć baśniowość rzeczywistości, jej wieloaspektowość i wszystko, co skrywa się pod powierzchnią pozornej normalności. „Zrób mi jakąś krzywdę” nie wciąga. Ta książka oczarowuje i uzależnia. Nieważne, ile razy się ją czyta, pozostawia po sobie niezwykłe, efemeryczne wrażenie. Sprawia, że czytelnik ma ochotę wyjść na zewnątrz, przeżyć coś niezwykłego, odnaleźć swoją prawdę, która przejmie nad nim władzę i odmieni go na zawsze.

„Ślepnąc od świateł”

Poruszając temat twórczości Żulczyka, nie można nie wspomnieć o powieści „Ślepnąc od świateł”. Premiera serialu inspirowanego powieścią na nowo spopularyzowała literaturę Żulczyka. Powieść przedstawia historię młodego handlarza kokainy, niedoszłego artysty, który stara się odnaleźć idealny dla siebie sposób na życie. Podążanie jego śladami budzi w czytelniku liczne refleksje na temat współczesnego świata. Rzeczywistość przedstawiona w powieści jest zdeformowana, ludzie zepsuci. Niszczy ich świat, w którym nie potrafią się odnaleźć. Skłania to do postawienia sobie pytania – czy nie jest tak w rzeczywistości nam znanej? Czy ktokolwiek może odnaleźć w niej dobro?

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *